پایگاه خبری رأس امور

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

انفجار و آتش‌بازی در کهکشان همسایه

انفجار و آتش‌بازی در کهکشان همسایه

انفجار و آتش‌بازی در کهکشان همسایه

انفجار و آتش‌بازی در کهکشان همسایه

به گزارش پایگاه خبری رأس امور به نقل ازاینترستینگ انجینرینگ، محققان مرکز بین المللی Radio Astronomy Research (ICRAR) در پژوهشی جدید یک نقشه با وضوح بالا از انفجارهای NGC۴۳۸۳ ارائه کردند. آنها معتقدند ستارگان در بخش مرکزی کهکشان در حال انفجار هستند که به تشکیل ابرهای عظیمی از گاز منجر می شود که مقدار زیادی عناصر شیمیایی سنگین آزاد می کنند.

آدام واتس مولف ارشد پژوهش در این باره می گوید: جریان گاز به غیر از هیدروژن عناصر سنگین زیادی مانند سولفور، نیتروژن و اکسیژن در فضا منتشر می کند. این مواد عناصر سازنده سیاراتی مانند زمین هستند و برای حیات الزامی به شمار می آیند.

NGC۴۳۸۳ که در خوشه سنبله واقع شده، یکی از نزدیک ترین خوشه های کهکشانی به زمین در کهکشان راه شیری است. نقشه ای که محققان تهیه کرده اند فرصتی برای مطالعه جریان گاز در کهکشان همسایه را فراهم می کند.

گازها با سرعت حدود ۴۴۷ هزار مایل بر ساعت از NGC۴۳۸۳ سرازیر می شوند. این جریان گازی چنان عظیم است که حتی اگر موشکی با سرعت نور حرکت کند، ۲۰ هزار سال طول می کشد تا به انتهای ابر گازی برسد.

واتس در این باره می افزاید: یافتن جریان هایی مانند این نمونه بسیار نادر است، بنابراین هر بار که یک جریان گازی مشابه رصد می کنیم به انبوهی از اطلاعات دست می یابیم که در درک ماهیت فیزیک این رخدادها استفاده می شود.

به گفته محققان این نوع از جریان های گازی زمانی اتفاق می افتد که در یک کهکشان انبوهی از ستارگان تازه با سرعت بالا به وجود می آیند و همین امر در مرکز NGC۴۳۸۳ نیز رخ داده است. در مدت کوتاهی پس از ایجاد ستاره های تازه، ستارگان بزرگتر به شیوه ای درخشان منفجر می شوند و ابرنواختر می سازند.

چنین انفجارهایی انبوهی از گاز داخل کهکشان را به بیرون آن منتشر می کند و درنتیجه جریان گازی پدید می آید. گاز خروجی غنی از عناصر سنگینی است که چشم اندازی یگانه از فرایند پیچیده ترکیب بین هیدروژن و مواد در جریان های گازی فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کردن

پایگاه خبری راس امور