پایگاه خبری رأس امور

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

شریعتی: در بررسی اعتبارنامه تاجگردون حتما خلاف قانون عمل شده است

شریعتی: در بررسی اعتبارنامه تاجگردون حتما خلاف قانون عمل شده است

نماینده مردم تهران گفت: استعلام تلفنی درباره مستندات ذکر شده در اعتراض به اعتبارنامه آقای تاجگردون از شورای نگهبان قابل قبول نبوده و حتما خلاف قانون عمل شده است.

 

به گزارش گروه مجلس پایگاه خبری رأس امور، مالک شریعتی نیاسر در حاشیه جلسه علنی امروز (پنجشنبه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به حاشیه های ایجاد شده پیرامون بررسی اعتبارنامه غلامرصا تاجگردون منتخب مردم گچساران در مجلس دوازدهم، بیان کرد: بنده لازم است نکاتی را در خصوص بررسی اعتبارنامه منتخبان بیان کنم چراکه بسیار مهم است چرا که پای قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس در میان بوده و حق نمایندگان و حق مردم است. این موضوع اصلا حاشیه نیست بلکه متن ماجرا است. مردم باید در جریان باشند که چه اتفاقی در مجلس افتاده است.

 

وی در ادامه اظهار کرد: اولا باید بگویم که این موضوع دو مبنای محکم دارد؛ مبنای اول اصل ۹۳ قانون اساسی است که تصریح می کند مصوبات مجلس شورای اسلامی بدون نظر شورای نگهبان اعتبار ندارد مگر دو مورد. مورد اول تصویب اعتبارنامه نمایندگان و دومی انتخاب ۶ حقوقدان شورای نگهبان است. بنابراین ما طبق اصل ۹۳ قانون اساسی حق اعتراض به اعتبارنامه داشتیم و انجام دادیم. مبنای محکم دوم وصیت امام است. وصیت امام در سال ۶۸ قرائت شد. در این وصیت نامه که رهبر معظم انقلاب در صحن مجلس قدیم قرائت کردند، گفتند از نمایندگان در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر فردی نماینده خود را با دسیسه و فریب تحمیل کرد نمایندگان بایستند و نگذارند وارد مجلس شود.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ما طبق مدراکی که دنبال می کردیم و برخی مدارک نیز جدید می باشد، تقریبا یک جزوه ۱۵۰ صفحه ای روز گذشته در وقت قانونی تقدیم شعبه ۱۲ کردیم. حالا در پرانتز بگویم خود اینکه شعبه ۱۲ چگونه قرعه‌کشی شده و آقای نوری قزلچه که رفیق آقای تاجگردون رئیس شده است، بماند. گزارش مکتوب خود را ما ارایه کردیم. طبق آیین نامه داخلی مجلس، مجلس وظیفه دارد از شورای نگهبان استعلام کرده و مواردی که قبلا شورای نگهبان دیده و بررسی کرده خارج شود و موارد جدید نیز از سوی شورای نگهبان اعلام شود. اگر شورای نگهبان اعلام کند که موارد جدید ندارد رسیدگی انجام نخواهد شد و در واقع به صحن اعلام می شود که تایید شد.

 

وی در ادامه تاکید کرد: دیروز برای خود بنده آقای تاجگردون متقابلا اعتراض گذاشتند. اعتراض ایشان بدون مستندات و در یک برگه آ چهار یک رو بود. در واقع همه آن نیز مطالب غیرقابل استناد بود. ظاهرا روز گذشته با یک خبرنگار تماس گرفته و گفته می خواهد علیه بنده اطلاعاتی منتشر کند بنده نیز به ایشان می گویم همه اطلاعات را منتشر کند. برای آقای نجابت نیز این کار را کردند. ما از شعبه ۶ که شعبه خودم بود پیگیری کردم. آقای نیک بین که رئیس شعبه ۶ بود گفت من پیگیری کردم و به آقای صادقی مقدم در شورای نگهبان زنگ زدم و ایشان گفتند مواردی که درباره مالک شریعتی گفته شده جدید نیست و گفتند تایید کنید.

 

وی افزود: آقای نجابت نیز با آقای رضایی کوچی رئیس شعبه خود تماس گرفت و ایشان نیز همین را گفت که آقای صادقی مقدم در تماس تلفنی گفته است که این مطالب جدید نیست و قابل استناد نیست. تایید کنید. بنده به ذهنم آمد که درباره آقای تاجگردون نیز همین موضوع هست و یک تصمیمی گرفته شده است تا زودتر این موضوع جمع و جور شود. زنگ زدم به آقای نوری قزلجه که رئیس شعبه بررسی اعتبارنامه تاجگردون بود و پرسیدم جلسه بررسی اعتراض را کی می گذارید؟ ایشان گفت من جلسه ای نمی گذارم چون اعتبارنامه ایشان تایید است. زنگ زدیم به آقای صادقی مقدم و ایشان گفته هیچ مورد جدیدی وجود ندارد. گفتم آقای نوری ما ۱۵۰ صفحه گزارش دادیم شما چگونه تلفنی این موارد را از آقای صادقی مقدم استعلام کردید؟ ایشان گفتند تیترها را خواندم.

 

وی افزود: بنده گفتم برخی موارد را جدید دادم و حتما باید بررسی شود. رویه ادوار مجلس این بود که شعبه به هیات رئیسه اعلام می کرد اعتراضی آمده و هیات رئیسه که عمدتا نایب رئیس بود به قائم مقام شورای نگهبان نامه می زد که اعتراض آمده و شورای نگهبان نظر می داد. تلفنی که اصلا حجیت ندارد. مجلس اینگونه زیر سوال می رود. دیشب تماس گرفتم با آقای ره‌پیک قائم مقام شورای نگهبان و ایشان تاکید کردند که حتما باید نامه کتبی بیاید و ما پاسخ کتبی دهیم چراکه موارد پرونده افراد در شورای نگهبان همه کدبندی شده است. در سامانه داخل شورای نگهبان است. ما یک به یک مستندات را تطبیق می دهیم اگر موارد جدیدی بود به شما اطلاع می دهیم.

 

شریعتی در ادامه خاطرنشان کرد: بنده گفتم پس به آقای صادقی مقدم بفرمایید و ایشان ۱۰ دقیقه بعد به من زنگ زد. گفت آقای صادقی مقدم اعلام کرده که من نگفتم تلفنی استناد کنید بلکه اگر موارد جدید باشد ما در نامه کتبی اعلام می کنیم. یعنی به استناد صحبت آقای ره‌پیک خود آقای صادقی مقدم نیز بر کتبی بودن استعلام تاکید دارد. حتما خلاف قانون اساسی و آیین نامه عمل شده است. حتما برنامه ریزی شده که ایشان روی پرونده بنده و آقای نجابت اعتراض بگذارد و این دوتا را باهم طاق بزنند.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بنده اعتراص کردم و گفتم پرونده من را برگردانید و من نمی خواهم‌ پرونده اینگونه بررسی شود. شورای نگهبان باید درباره بنده نیز پاسخ استعلام را کتبی دهد. حتما باید کتبی باشد. متاسفانه این رویه‌ای که اتفاق افتاد غلط و شبیه تصویب ۲۰ دقیقه ای برجام بود. یعنی حق مردم و نمایندگان ضایع شد و قانون اساسی و قانون آئین نامه نقض شد. دو روز از سوگند هیات رئیسه و نمایندگان نمی گذرد. هم نمایندگان و هم هیات رئیسه سوگند خوردند اما نقض شد.

 

شریعتی در ادامه با بیان اینکه از سوی دیگر بنده داشتم همین موضوع را پیگیری می کردم، مدعی شد: رفتم بالا (جایگاه هیات رئیسه)که به هیات رئیسه اعتراص کنم که آقای تاجگردون من و آقای سلیمی را تهدید کرد. بنده اگر می ترسیدم این کار را شروع نمی کردم. این موضوع را دنبال می کنم چون حق نمایندگی و حق مردم است. حتما از این موضوع نمی گذرم. اگر شورای نگهبان کتبی اعلام کند مخلص قانون هستم اما این ماجرا بودار است و خلاف قانون اساسی و آئین نامه مجلس عمل شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کردن

پایگاه خبری راس امور