پایگاه خبری رأس امور

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مرغ اصلاحات یک پا دارد/ تک‌روی شورای وحدت اصولگرایان

تاکید سخنگوی جبهه اصلاحات بر نداشتن لیست در تهران، اعلام لیست تهران شورای وحدت اصولگرایان در حالی که هنوز بقیه ائتلاف‌های این جریان به نتیجه مشخصی نرسیده‌اند و آغاز تبلیغات کاندیداهای مجلس از بامداد فردا، از جمله اخبار انتخاباتی امروز -چهارشنبه دوم اسفند ۱۴۰۲- بود.

تاکید سخنگوی جبهه اصلاحات بر نداشتن لیست در تهران، اعلام لیست تهران شورای وحدت اصولگرایان در حالی که هنوز بقیه ائتلاف‌های این جریان به نتیجه مشخصی نرسیده‌اند و آغاز تبلیغات کاندیداهای مجلس از بامداد فردا، از جمله اخبار انتخاباتی امروز -چهارشنبه دوم اسفند ۱۴۰۲- بود.

به گزارش پایگاه خبری راس امور، ستاد انتخابات کشور هرگونه فعالیت تبلیغات درباره انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را تا پیش از ساعت ۲۴ امشب غیرقانونی اعلام کرد.

دیشب هم محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که زمان تبلیغات انتخابات شروع نشده است، تاکید کرد: در حال حاضر هرگونه تبلیغات خلاف قانون محسوب می‌شود. بازه تبلیغات انتخابات از سوم اسفند آغاز می‌شود و تا ساعت ۸ صبح ۱۰ اسفند ادامه پیدا می‌کند. دستورالعمل تبلیغات هم ابلاغ شده است. بعضا گزارش از تبلیغات زودرس رسیده است و ما آن را به ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی اعلام می‌کنیم.

همچنین سید عباس جوهری رئیس ستاد انتخابات استان تهران از تغییر حوزه انتخابیه ۲۷۱ نفر در تهران خبر داد و اظهار کرد: ۳ هزار و ۹۳۰ نفر در عرصه انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان تهران حضور خواهند داشت.

سید اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات هم ابراز اطمینان کرد که انتخابات در کمال امنیت برگزار خواهد شد.

امروز آرا شاوردیان نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی از تایید صلاحیت ۱۲ داوطلب اقلیت‌های مذهبی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: در این دوره از انتخابات، ۱۲ داوطلب از جامعه اقلیت‌های مذهبی برای ۵ کرسی مجلس رقابت خواهند کرد.

جبهه اصلاحات همچنان در تهران لیست نمی‌دهد

اما موضع جبهه اصلاحات نسبت به انتخابات همچنان همان لیست ندادن در تهران و حمایت نکردن از کاندیداهای غیراصلاح‌طلب و ائتلافی است. امروز جواد امام سخنگوی جبهه اصلاحات با اشاره به تصمیمات این جبهه درباره انتخابات پیش رو گفت: تکلیفی برای چهره‌های اصلاح‌طلب تعیین نکردیم اما احزاب یا شخصیت‌های عضو، مجاز به ارائه لیست یا حمایت از کاندیداهای غیراصلاح‌طلب نیستند.

امام با تاکید بر اینکه «بر اساس مصوبه جبهه اصلاحات، این جبهه در تهران امکان ارائه لیست ندارد»، اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی قبلی جبهه‌های استانی در برخی استان‌ها از جمله قم، مرکزی، اصفهان، گیلان، گلستان و کهگیلویه و بویراحمد فاقد امکان برای ارائه لیست هستند و علت نیز آن است که در این استان‌ها کاندیداهای شناسنامه‌دار اصلاح‌طلب حضور ندارند.

اسماعیل دوستی رئیس ستاد انتخابات صدای ملت با بیان اینکه سرلیست صدای ملت در تهران علی مطهری است اعلام کرد که لیست صدای ملت در حوزه انتخابیه تهران امشب نهایی و منتشر می‌شود.

همچنین یوسف نجفی دبیر ائتلاف بزرگ فرهنگیان از نهایی شدن لیست این ائتلاف درحوزه های انتخابیه کشور خبر داد و گفت که سرلیست ائتلاف بزرگ فرهنگیان در تهران سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم است.

تک‌روی شورای وحدت، سایر اصولگرایان به دنبال وحدت

در حالی که گروه‌های اصولگرا مانند شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا)، ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (اُمناء)، جبهه پایداری و سایرین به دنبال رسیدن به وحدت و لیست واحدی هستند، امروز شورای وحدت اصولگرایان لیست ۳۰ نفره تهران خود را به سرلیستی منوچهر متکی منتشر شد

از سوی دیگر حمیدرضا فولادگر فعال سیاسی اصولگرا از انتشار لیست داوطلبان مورد خواست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) تا روز جمعه خبر داد و در پاسخ به اینکه آیا شورای ائتلاف به جبهه پایداری به توافق خواهد رسید؟ اظهار کرد: در راستای گفت‌وگو با سایر تشکل‌ها، با دوستان جبهه پایداری هم گفت‌وگوهایی انجام شده و ظاهراً توافق اولیه‌ای صورت گرفته تا لیستی مشترک منتشر شود.

اما علی خضریان عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی و نماینده اصولگرای تهران در مجلس با بیان اینکه از امشب بررسی کاندیداهای جبهه پایداری در تهران شروع می شود، تصریح کرد: جبهه پایداری در صورت نرسیدن به وحدت با سایر گروه‌های انقلاب اسلامی، لیست ۳۰ نفره جداگانه‌ای در تهران منتشر خواهد کرد.

امروز زهره الهیان نماینده اصولگرای تهران در مجلس شورای اسلامی درباره رقابت‌های انتخاباتی در درون جریان اصولگرا، تصریح کرد: در این دوره از انتخابات، رقابت‌های درون جبهه انقلاب خیلی جدی شده است و سه طیف مصمم هستند لیست‌های جداگانه بدهند. با این حال شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) سعی کرده اجماع حداکثری را بین احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های حقوقی ایجاد کند. شورای ائتلاف با تعریف یک فرآیند، سعی کرد که به لیست ۳۰ نفره برسد که در روزهای آینده تکلیف لیست‌ها مشخص می شود.

الهیان با اشاره به اینکه گفت‌وگوهای شورای ائتلاف با جبهه پایداری ادامه دارد و جمع بندی نهایی در همین روزها ایجاد می‌شود، عنوان کرد: مهم این است که رقابت‌ها سالم باشد و تخریب صورت نگیرد و همدلی در درون جبهه انقلاب تقویت شود. همسویی طیف‌های جبهه انقلاب موجب موفقیت بیشتر می‌شود ولی الان سه طیف در درون این جریان با هم رقابت دارند.

امروز همچنین امیرابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی (شانا) در تمام حوزه‌های انتخابیه کشور برای انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری از فهرست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حمایت می‌کند.

همچنین لیست نهایی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) در تبریز، آذرشهر و اسکو به سرلیستی سید محمدرضا محمدرضا میرتاج‌الدینی منتشر شد.

اخبار انتخاباتی دیگر رسانه‌ها؛ مذاکرات اصولگرایان

به دنبال انتشار لیست شورای وحدت اصولگرایان، یکی از اعضای این شورا در گفت‌وگویی اعلام کرد: با شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی (شانا) و ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (اُمناء) ائتلاف نمی‌کنیم.

همچنین مهدی چمران عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) عنوان کرد: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی با شورای وحدت اصولگرایان ارتباطی ندارد. ما از همکاری با دوستان شورای وحدت استقبال می‌کنیم، اما تا به حال عملی نشده است.

غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) هم اظهار کرد: از سوی ائتلاف نیروهای انقلاب با جبهه پایداری در حال مذاکره هستیم. ائتلاف نیروهای انقلاب با جبهه پایداری بر اساس گفت‌وگو پیش می‌رود و در حال حاضر به نتیجه ائتلاف خوشبین هستیم.

همچنین پرویز سروری رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) در تهران درباره تأخیر در ارائه لیست نهایی تهران برای انتخابات مجلس اظهار کرد: زمانی برای اعلام لیست اعلام نشده بود اما پیش‌ از این هم تأکید کردیم که پیش از شروع انتخابات لیست نهایی اعلام خواهد شد. در حال حاضر لیستی ۹۰ نفره از افراد داریم که احتمالاً طی فردا یا پس‌فردا، در حرکتی فشرده ۹۰ نفر به ۳۰ نفر برسد و به احتمال زیاد در روز جمعه یا شنبه لیست ۳۰ نفره نهایی شود.

علی‌اکبر رائفی‌پور دبیر کل جبهه صبح ایران، هم در گفتگویی که ویدیویی بیان کرد: برای من گفتمان مهم است و اگر در ۵ روز گذشته آقای قالیباف درخواست می‌کرد در لیست ما قرار می‌گرفت. البته می‌گویم ۵ روز گذشته برای قصه‌ای است که پیش آمده است. من پاسخی از ایشان، شورای ائتلاف، جبهه امنا و هر جای دیگر نشنیدم.

از سوی دیگر مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب اصلاح‌طلب مردم‌سالاری درباره لیست صدای ملت علی مطهری یادآور شد: تنها یکی دو حزب اصلاح‌طلب در لیست صدای ملت هستند که این به معنای آن نیست که این لیست اصلاح‌طلبان است. ما در تهران داوطلب نداریم و مطهری در زمان بستن لیست از ما نخواسته که داوطلبی را معرفی کنیم.

در روزنامه‌ها چه خبر بود؟

روزنامه‌های اصولگرای «کیهان» با تیتر «تلاش نیروهای انقلاب برای تهیه فهرست واحد نامزدها»، «جوان» با تیتر «عقلانیت سیاسی پیشتاز تبلیغات انتخاباتی»، «خراسان» با تیتر «یارکشی اصولگرایان در فاز نهایی»، «رسالت» در سرمقاله‌ای با عنوان «معنای مردم‌سالاری و اولویت امروز ما» به قلم محسن پیرهادی نماینده اصولگرای مجلس یازدهم، «فرهیختگان» با تیتر «تحجر و رادیکالیسم علیه نهاد انتخابات»، «وطن امروز» با تیتر «رادیکالیسم سازمانی»، «ایران» وابسته به دولت با تیتر «انتخاباتی‌ترین روز نمایشگاه»، «همشهری» وابسته به شهرداری تهران در یادداشتی با عنوان «رای دادیم چی شد!؟» به قلم محسن مهدیان مدیرمسئول این روزنامه در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

همچنین روزنامه‌های اصلاح‌طلب و اعتدالگرای «هم‌میهن» در گفتاری از عبدالکریم سروش با عنوان «انتخابات و آنتی‌نومی کانتی» درباره پیشنهاد روزنه‌گشایان و اختلاف اصلاح‌طلبان، «آرمان امروز» با تیترهای «انتخابات در مرحله حساس تبلیغات خیابانی»، «علی مطهری: صدای ملت توان رقابت با اصولگرایان را دارد» و «رائفی‌پور با صبح ایران در برابر قالیباف»، «آرمان ملی» با تیترهای «اصلاح‌طلبان در بلاتکلیفی»، «تهدید گازانبری ریاست؛ باهنر کارگردان مجلس می‌شود؟» در روایتی از مصطفی پورمحمدی و «تولد یک جبهه جدید در اردوگاه اصولگرایان»، «آفتاب یزد» با تیتر «ممکن است به لحاظ گفتمانی مجلس یازدهم تکرار شود» به نقل از احمد نادری نماینده اصولگرای تهران در مجلس یازدهم، «اعتماد» با تیتر «علی مطهری جزییات لیست انتخاباتی خود را اعلام کرد»، «شرق» با تیترهای «ائتلاف پایداری و قالیباف شکل می‌گیرد؛ دست کشیدن پایداری از پایداری» و «حذف مسئول با انتخابات» در گفت‌وگو با مصطفی پورمحمدی، «ابتکار» با تیتر «لیست صدای ملت پنج‌شنبه رونمایی می‌شود»، «سازندگی» ارگان حزب «کارگزاران سازندگی ایران» با تیتر سکوت معنادار؛ چرا سید ابراهیم رئیسی مردم را به مشارکت در انتخابات دعوت نمی‌کند؟ در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

اما در روزنامه‌های نزدیک به اصولگرایان مانند «جام جم» متعلق به صداوسیما و «شهروند» وابسته به هلال احمر و روزنامه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان مثل «جمهوری اسلامی»، «اطلاعات» و «مردم‌سالاری» ارگان حزب «مردم‌سالاری» اثری از انتخابات در صفحه اول دیده نمی‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کردن

پایگاه خبری راس امور