پایگاه خبری رأس امور

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

قصه یک سرود وحدت آفرین در ایران/ سنندج «مثل ستاره» شد!

قصه یک سرود وحدت آفرین در ایران/ سنندج «مثل ستاره» شد!

قصه یک سرود وحدت آفرین در ایران/ سنندج «مثل ستاره» شد!

قصه یک سرود وحدت آفرین در ایران/ سنندج «مثل ستاره» شد!،اجرای سرود «مثل ستاره» با حضور عبدالرضا هلالی در جشن بزرگ ورزشگاه گولان سنندج، می‌تواند به عنوان نمادی از تقویت هویت ملی و همبستگی اعتقادی مردم ایران محسوب شود.

به گزارش پایگاه خبری رأس امور،گروه هنر؛ از سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هنرمندان عرصه موسیقی، گروه های سرود را برای مقابله با رژیم پهلوی شکل دادند. شرایطی که در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی نمادی برای ابراز علاقه مردم به بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و بعدها در هشت سال جنگ تحمیلی شد. ابزاری با کارکرد اجتماعی بالا که عامل وحدت، همبستگی و افزایش روحیه به رزمندگان و مردم شد.

در این فرصت بود که سرودهای متعددی تولید و خاطره های بسیاری را برای مردم آن زمان ساخت که هنوز هم با شنیدن آن قطعات شور و هیجانی وصف ناشدنی را در مخاطب به وجود می آورد. شرایطی که در روزگار معاصر شکل و شمایل دیگری به خود گرفت و موجب شد تا سرودهای مختلف با جذابیت‌ها و ظرافت‌های خاص این زمان تولید شوند. اتفاقا از این منظر است که می توان از «سرود» به عنوان یک نماد ملی یاد کرد که عاملی برای تقویت هویت ملی و مذهبی است.

در چند سال اخیر هم ویژه برنامه هایی به صورت اجتماع در میادین اصلی یا مکان های مهم شهرهای مختلف کشور برگزار و در آن از گروه های مختلف سرود دعوت می شود تا در قالب اجراهای رایگان ویژه برنامه هایی را برای مردم اجرا کنند. پروژه‌های موسیقایی که طی ماه های اخیر رونق بیشتری به خود گرفته و تبدیل به رویدادهایی شدند که به لحاظ جذب مخاطب، تنه به تنه جمعیت کنسرت‌هایی می‌زند که خواننده معروف دارد و باید برای ورود به آن کنسرت، بلیت های چند صدهزار تومانی خرید.

اما فارغ از اینکه محل برگزاری سرود کجا می‌تواند باشد، خود قالب سرود، گونه‌ای از موسیقی است که مخاطب خاص خود را دارد و از همان دهه ۵۰ به عنوان یک رسانه تاثیرگذار برای بیان احساسات جمعی، حماسی، قومیتی و ملی جدی گرفته شد و از آن به مثابه یک فرصت برای بیان شعائری که متناسب زمان خود بود به کار گرفته می شد. شرایطی که از قبل از انقلاب تا زمان حاضر پابه پای حوادث و برهه های مهم تاریخی ایران جلو آمد و جای خود را تا حدودی در میان مردم پیدا و توجهات رسانه‌ای را به خود جلب کرد.

از آنجایی که آیین ها و مناسبت ها جایگاه مهمی در تقویت هویت ملی دارند، سرود هم ظرف مناسبی است که مظروفش به اقتضای زمان ها و موضوعات متفاوت است و شاعران و برنامه سازان در مناسبت های مختلف تقویم به سراغ این ظرف می روند تا برای رساندن بهتر پیام به مخاطب، از آن استفاده کاربردی داشته باشند. مناسبت‌هایی که هرکدام ممکن است برای قشر خاصی تعریف و مخاطب خاص خود را هم داشته باشند.

قصه یک سرود وحدت آفرین در ایران/ سنندج «مثل ستاره» شد!

یکی از این مناسبت‌ها، گرامیداشت روزدختر به مناسبت ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه (س) است که برای مخاطبان جذابیت و لطافت‌های خاصی دارد. مسیری که باعث شده است تا شاعران و خوانندگان و دوستداران اهل بیت (ع) به سراغ این رویداد مبارک رفته و آثار مختلفی را به همین مناسبت پیش روی مخاطبان قرار دهند. چرا که معتقدند سرود کارکردهای زیادی دارد که می تواند در خاطره سازی نسل های مختلف نقش موثری ایفا کند.

امسال هم به مناسبت روز دختر گروه های سرود مختلفی هر کدام جداگانه دور هم جمع شدند و با تولید نماهنگ های مختلف، محور اصلی رویدادها و اجتماعاتی شدند که در نوع خود دربرگیرنده ویژگی های ارزشمندی بود. یکی از همین نمونه ها برگزاری جشن بزرگ روز دختر در میدان امام حسین (ع) تهران با رونمایی از نماهنگ «دختر ایران ۲» با شعرمحمد اسدالهی، کارگردانی مهران علوی و اجرای گروه سرود «هوران» و «نغمه سپیدار» بود.

اثری دیگری که به همین مناسبت منتشر شد، نماهنگ «مثل ستاره» کاری از گروه سرود «اسوه» با صدای عبدالرضا هلالی بود؛ اثری که براساس پویش «ایران حرم است» در مرکز هنری رسانه‌ای نهضت تهیه و در اولین اجرای میدانی خود با همراهی داوران برنامه تلویزیونی محفل در شهر قم و حرم حضرت معصومه (س) میزبان دوستداران و مشتاقان اهل بیت در قالب یک جمع ۴۰ هزار نفری از دختران ایران زمین بود. در همین چارچوب این گروه سرود برای اجرای پروژه «مثل ستاره» به شهر سنندج رهسپار شد و در جشن روز دختر که با استقبال بیش از ۱۵ هزار نفر از مردم در ورزشگاه گولان این شهر برگزار شد، شرکت کرد.

جشن سنندج مصداق عینی کارکرد رسانه ای سرود است که توانست به عنوان یک مولفه کاربردی در ایجاد همبستگی و وفاق ملی نقش ایفا کند. مسیری که گردهم آورنده دختران اهل تشیع و اهل تسنن عزیز ایران زمین بود تا در یک رویداد ملی – میهنی که در جهت تقویت هویت دینی و ملی تدارک دیده شده بود، یاد و خاطره اتحاد و هم دلی نسل کودک و نوجوان دوران دفاع مقدس را به واسطه کلید واژه «سرود» زنده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کردن

پایگاه خبری راس امور